Arama ve Kurtarma
Ekibimiz

Türk Telekom Arama ve Kurtarma Ekibi (TTAKE) 2010 yılında kuruldu. TTAKE, bir deprem ülkesi olan ülkemiz gibi yer kürenin değişik yerlerinde meydana gelebilecek doğal afet ve kazalarla birlikte arama kurtarma gerektiren her türlü durumda olayın gerçekleştiği noktaya; gerektiğinde kullanılmak üzere alınmış hazır durumda bekletilen alet-edevatlarla, AFAD ile koordineli bir şekilde olay yerine çok hızlı bir şekilde ulaşarak arama ve kurtarma çalışmalarını yürütür.

TTAKE Merkezi Ankara Türk Telekom Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan sadece Telekom çalışanlarından gönüllülük esasıyla biraraya getirilmiş bir yapılanmadır.

Türk Telekom Arama ve Kurtarma Ekibi AFAD ile akredite olarak merkezde 30 üyesiyle ve Türkiye genelinde 11 bölgede oluşturduğu destek ekipleriyle birlikte toplam üye sayısı 150’dir. Söz konusu bölgelerde oluşturulan destek ekipleri, bölge coğrafyası ve karakteristik özelliklerine uygun eğitim alarak hazırlanıp bu alanda uzmanlaşmaktadır.

En son 2011 yılında 7.2 şiddetinde meydana gelen ve 3 yüz kişinin yıkılan ev ve işyeri enkazında kalarak can verdiği depremde TTAKE ilk ciddi tecrübesini yaşamıştır. AFAD ile organize olarak yapılan enkazda arama kurtarma çalışmalarında beş gün boyunca kaldığı Erciş ilçesinde bir kişinin canlı olarak, hayatını yitiren üç vatandaşımızın da enkazdan çıkarılması çalışmalarında yer almıştır.