Arama ve Kurtarma

Tespit Et, Belirle, Sabitle

Evlerimizde mutlaka Tehlike Avı yapmalı, bir afet sonrasında bize zarar verebilecek eşyaları belirlemeli ve sabitlemeli, sabitlememiz mümkün değilse çıkış yollarını veya bize zarar verebilecek yerlerde bulunanların yerlerini değiştirmeliyiz.

TEHLİKE KAYNAĞI OLUŞTURABİLECEĞİ RİSKLER
Elbise dolapları, vitrinler, portmantolar ve kitaplıkların devrilmesi veya düşmesi. Yakınında bulunan insanlar zarar görebilir ve maddi hasarlara neden olur.
Kombi cihazlarının, şofbenlerin ve yüksek yerlere asılmış panel radyatörlerin, bulunduğu yerden kurtularak düşmesi. Yakınında bulunan insanlar zarar görebilir, yangınlar çıkabilir ve maddi hasarlara neden olur.
Kömürlü, LPG tüplü, elektrikli sobaların ve ısıtıcıların devrilmesi. Yakınında bulunan insanlar zarar görebilir, yangınlar çıkabilir ve maddi hasarlara neden olur.
Mutfak eşyalarının bir afet sırasında gerek kapaklarının açılması gerek ise mutfak dolabının sabitlendiği yerden kurtulması ile büyük, hacimli ve kırılabilecek eşyaların düşmesi veya dökülmesi. Yakınında bulunan insanlar zarar görebilir ve maddi hasarlara neden olur.
Televizyon, bilgisayar, ses sistemleri gibi elektronik cihazların kayarak düşmesi veya devrilmesi. Önemli derecede maddi hasarlara neden olur.
Flüoresan vb. lambaların düşerek parçalanması, avizelerin asıldığı yerden kurtularak düşmesi, ayaklı lambaların devrilmesi. Altında veya yakınında bulunan insanlar zarar görebilir ve hasarlara neden olur.
Çeşitli boyutlara sahip aynaların ve camlı tabloların askıda bulunduğu yerden düşerek parçalanması. Yakınında bulunan insanlara değişik boyutlarda, önemli zararlar verebilir.
Çeşitli boyutlardaki pencere ve camlı kapılar. Yakınında bulunan insanlara ölümcül zararlar verebilir.
Çeşitli boyutlardaki (manevi değeri de olabilen) biblo, vazo gibi eşyaların düşerek veya kayarak zarar görmesi. Geçmiş döneme ait ortak hatıralar yok olur veya maddi hasarlar oluşur.
Havalandırma sistemlerinin bağlantı noktalarından sökülmesi. Havalandırma sistemi işlev görmez ve maddi hasar oluşur.
Asansörlerin kılavuz raydan çıkması veya ara katta kalması. İçerisinde bulunan insanlara ciddi zararlar verebilir ve maddi hasarlar oluşur.