Arama ve Kurtarma

Depremin bir felaketle sonuçlanmaması için ne yapabiliriz?

Deprem sonrasında gerçekleşen olumsuz koşullar her depremden sonra ortaya çıkmaz. Gerekli zarar azaltma önlemleri alındığı takdirde engellenebilir. Kendi evinizdeki yapısal olmayan tehlikeleri azaltmanız ve binanızın yapısal olarak depreme dayanıklılığından emin olmanız, uygulayabileceğiniz en önemli zarar azaltma önlemlerindendir.

İlgili makamlar neden evlerimizin zarar görmesini engelleyecek çalışmalar yapmak yerine bizlere evlerimiz yıkıldıktan sonra nasıl hayatta kalacağımızı öğretmeye çalışıyor?

Depremin bir felaketle sonuçlanmaması için ne yapabiliriz?

İlgili kurumlar, depremin neden olabileceği zararları azaltmak için tüm önlemleri almakta ve gerekli planlama ve mühendislik çalışmalarını yapmaktadır. Bu kurumları sağladıkları bilgiler en kötü koşullara karşı halkın kendini hazırlaması ve ne yapabileceğini öğrenmesi için hazırlanmıştır.

Neden ilgili kuruluşlar afetten sonra ilk 72 saatte yardımımıza gelemiyor? Onların görevi bu değil mi?

Afet, tanımı itibariyle kendisiyle mücadele etmek için kurulan kaynakların yetersiz kalması durumudur. Söz konusu kurumlarda çalışan kişilerin de hepimiz gibi afetten etkilenmiş olabileceği unutulmamalıdır. Örneğin yaralanmış, ölmüş ya da yakınlarını kaybetmiş olabilirler. Ayrıca teknik donanımları kullanılamaz hale gelmiş olabilir. Bu nedenle ilk 72 saat içerisinde yerel kaynakların tam kapasiteyle harekete geçirilmesi zor olacaktır. Afetlerde devletin ve yerel yönetimlerin olduğu gibi bireylerin de sorumlulukları vardır. Bunların başında kendi can ve mal güvenliğimizi korumak gelmektedir.